Jakie rośliny umieścić w gazonach betonowych?

0
747

Beton i keramzytobeton to materiały, z których produkowane są murki nazywane gazonami. Ozdabianie nimi ogrodów i posesji staje się niezwykle efektowne i modne. Jednak warto wziąć pod uwagę jakie rośliny należy w nich sadzić, gdyż wysoka temperatura do której nagrzewają się gazony może parzyć delikatne rośliny i ich korzenie.

Co warto posadzić w gazonach?

Odporne rośliny nadające się do gazonów to:
– wszystkie odmiany jałowca. Aranżacja z różnymi ich gatunkami pozwoli na efektywną kompozycje, a dodatkowo małe wymagania nadadzą się dla początkujących ogrodników lub osób zapracowanych. Jałowce są odporne na susze, niskie i wysokie temperatury oraz na zaniedbania.
– japońskie tawule. To idealnie nadające się rośliny do gazonów betonowych, gdyż dorastają do 1-1,5 metra oraz pięknie kwitną. Posiadają one mało odmian, są odporne na wysokie temperatury. Przystosowują się do każdego podłoża i nie mają wielkich wymagań. Najlepiej jednak krzew wczesną wiosną przycinać, co pozwoli na bardziej obfite kwitnienie i rozrost.
– pięciorniki krzewiaste. Krzew liściasty, rosnący do metra wysokości, kwitnący przez pół roku zaczynając od maja. Roślina jest odporna na suszę, mrozy, a także nie wymaga dużej pielęgnacji oraz rośnie w praktycznie każdej glebie.
– lawenda. Zalicza się do wiecznie zielonych krzewów, dorastających do metra wysokości, posiadających intensywny zapach. Kwitnie poprzez pojawianie się drobnych kwiatów na szypule. Lawenda lubi suchą ziemię oraz intensywne nasłonecznienie. Dla lepszego kwitnienia poleca się ja przycinać.
– pomarszczona róża. Roślina liściasta, osiągająca metr wysokości, kwitnąca od kwietnia do sierpnia. Jest przystosowana do dostarczania małej ilości wody i na nasłonecznienie. Róża nie wymaga zbytniej pielęgnacji, jest odporna na choroby i szkodniki. Rośnie bardzo szybko oraz pokrywa gałązki kolcami i cierniami.
– macierzanka. To kolejna roślina kwitnąca, która osiąga 30 cm. Jest półkrzewem kwitnącym od kwietnia do sierpnia. Zalicza się do roślin miododajnych przez co wspomaga wytwarzane miodu przez pszczoły. Lubi stanowiska nasłonecznione, nie jest zbyt wymagająca co do gleby i podlewania.

Jak należy sadzić kwiaty w gazonach?

Rośliny w gazonach sadzi się wykorzystując drenaż na spodzie oraz żyzną glebę, która wypełnia resztę. Najlepszą proporcją będzie zastosowanie 1/3 drenażu i 2/3 ziemi. Układając gazony w piętrowy murek, należy pamiętać, aby po każdym zrobionym rzędzie (przed kolejnym) wypełnić formy. Jako drenaż można na przykład zastosować grys lub keramzyt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here