Płyty ażurowe, kostka brukowa, a wylewka z betonu

Chciałbyś zagospodarować użytkowe części ogrodu, wybrukować podjazd czy umocnić skarpę, jednocześnie zachować ich biologiczne czynności? Wspaniałym rozwiązaniem tej sytuacji są płyty ażurowe. Są to betonowe płyty o grubości 7 lub 10 cm, posiadające otwory o zdobnym kształcie, które po ułożeniu płyt wypełnia się materiałami o dużej przepuszczalności m.in. żwirem, piaskiem, ziemią, a następnie można obsiać je trawą. Płyty ażurowe są odporne na działanie warunków atmosferycznych, nie odkształcają się, nie pękają i dobrze znoszą duże obciążenia. Dodatkowo nie wymagają żadnej konserwacji.

Płyty ażurowe

Jeśli zależy nam na naturalnym wyglądzie ogrodu powinniśmy skorzystać z płyt ażurowych, które w naturalny sposób zbierają i odprowadzają wodę opadową do gleby. Takiego efektu z pewnością nie osiągniemy za pomocą kostki brukowej, czy samego betonu, które uniemożliwiają zachowanie biologicznej czynności tej powierzchni. Różnorodne wzory tych płyt wspaniale urozmaicą ścieżki ogrodowe, zastępując typowe chodniczki i alejki wysypane żwirem. Z powodzeniem ograniczą wzrost roślin, jednocześnie zachowując naturalny efekt.

Płyty ażurowe nadają się idealnie do utwardzania podjazdów oraz parkingów na posesji. Skorzystanie z kostki brukowej przy tak dużych powierzchnia okazałoby się zbyt kosztowne, natomiast wylewka betonowa jest mało estetyczna. Dzięki swojej wytrzymałości dobrze znoszą zarówno ruch pieszych jak i samochodów, a ich zdolność odprowadzania wody pozwala uniknąć tzw. „stania wody” na podjeździe.

Wzmacnianie skarp

Swoje zastosowanie płyty te znalazły również we wzmacnianiu skarp. Chronią strome spadki podczas opadów przed osuwaniem się czy spływaniem razem z wodą. Aby nieco ukryć ich widoczność w wypustkach można posadzić różnego rodzaju rośliny, bardzo dobrze sprawdzą się te płożące, które wspaniale zakryją beton. Przykładem takich roślin są m.in. berberis, gajowiec żółty, bluszcz pospolity, konwalia majowa.

Jeśli chodzi o wykorzystanie wylewki betonowej, czy to na chodniku w ogrodzie czy na podjeździe, było to rozwiązanie popularne przez wiele lat. Traci ono jednak na popularności na rzecz płyt ażurowych oraz kostek brukowych, ponieważ ludzie zaczęli przykładać większą wagę do estetyki. Wylewka betonowa była zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem, jednak i najmniej estetycznym. Kostki brukowe natomiast, choć bardzo ładne i różnorodne są bardzo drogie, co powoduje, że nie każdy może sobie na nie pozwolić. Dodatkowo pod oba rozwiązania należy odpowiednio przygotować podłoże, aby zapewnić drenaż wody opadowej.

Redakcja zapleczebudowlane.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.