Wybieg dla psa w ogrodzie

Wybieg dla psa w ogrodzie jest świetnym rozwiązaniem, kiedy chcemy zapewnić naszemu pupilowi miejsce, w którym może swobodnie się wybiegać, ale równocześnie boimy się o stan naszego ogrodu, który mógłby być narażony na zniszczenia ze strony czworonoga.

Planowanie wybiegu

Planując wybieg musimy wziąć pod uwagę, ile przestrzeni chcemy przeznaczyć dla psa, a ile przeznaczyć dla roślin. Obszar musi być wystarczająco duży, aby zwierzę mogło się swobodnie wybawić. Należy mu także w tym miejscu zapewnić różnego rodzaju atrakcje, które umilą spędzany tam czas. Oczywiście ważnym aspektem jest legowisko i schronienie przed deszczem, w przypadku kiedy chcemy go tam zostawiać na dłuższy okres, na przykład podczas pobytu w pracy. Ważne jest też, w którym miejscu postawimy ogrodzenie, biorąc pod uwagę czynniki takie jak nasłonecznienie.

Sprawdź także: Rośliny łatwe w uprawie – co wybrać do domu i do ogrodu?

Jak odgrodzić ogród?

W celu odgrodzenia ogrodu możemy użyć lekkich siatek plecionych, które nie ograniczą psu pola widzenia, ale stanowią barierę nie do ominięcia. Nie są one jednak szczególnie mocne, więc w przypadku większych i silniejszych osobników, mogą w łatwy sposób zostać przerwane. W takim wypadku możemy użyć gotowych ścianek, tak zwanych płotków, które będziemy ze sobą łączyć. Warto dodać, że jeżeli nasz pupil potrafi kopać głębokie dołki, łatwo poradzi sobie z taką przeszkodą. Może nas zmusić do wkopania betonowych bloczków, które mu to uniemożliwią. W miejscu wybiegu powierzchnia powinna być pokryta trawą, absolutnie niedopuszczalne byłoby przeznaczenie w tym celu miejsca wyłożonego kostką, czy innym materiałem, który szybko się nagrzewa. Jeśli ogród jest w pełni nasłoneczniony, przez większą część czasu, musimy zapewnić psu cień.

Jak zagospodarować przestrzeń – wybieg dla psa

Aranżując plac zabaw dla naszego czworonoga pamiętajmy, że przede wszystkim musi się on na nim dobrze czuć. Musi wiedzieć, że wybieg dla psa jest bezpieczny. Od tego zależy zagospodarowanie placu, ale i nastawienie opiekunów. Powinni mu pokazać, że to miejsce stworzone z myślą o nim. Zróżnicowane otoczenie będzie lepszym pomysłem, niż pusty trawnik i kawałek legowiska. Zadbajmy, aby znalazły się tam jakieś krzaczki, trochę ziemi, w której będzie można pokopać, czy drzewko, które będzie można obwąchać. Jeśli lubi kąpiele wodne, to ciekawym pomysłem będzie mały basen z wodą, który da ochłodę w upalne dni. Zorganizujmy także psu zabawki, którymi sam będzie mógł się pobawić. Dla szybszej i lepszej aklimatyzacji warto z początku zostawiać psu smaczki w różnych zakamarkach. W taki sposób stworzymy mu tor węchowy, który będzie dla niego świetną zabawą.

Zobacz także: Doniczki na kaktusy – jak wybrać najlepszą?

Jak zapewnić psu zdrowie psychiczne?

Odizolowanie naszego pupila w ogrodzie, jest dobrą metodą. Szczególnie kiedy zauważymy, że powoduje on duże straty przy roślinach, którym także poświęcamy dużo uwagi. Pamiętajmy jednak, że izolacja długofalowa nie jest korzystna na rozwój psiego mózgu. Musimy znaleźć złoty środek, tak aby nasz pupil nie czuł się odtrącony i pozostawiony sam sobie. Nie możemy rezygnować z zabaw z nim i bardzo ważnych dla niego spacerów. Są mu potrzebne, aby miał możliwość poznawania nowego otoczenia. Pies musi czuć, że mimo iż jest odgrodzony, to wciąż jest członkiem rodziny.

wybieg dla psa

Toaleta i stołówka – wybieg dla psa

Ważnym aspektem całego przedsięwzięcia jest miejsce, w którym pupil będzie mógł spokojnie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Jest to o tyle istotne, że zazwyczaj psy szybko przyzwyczajają się do jednego miejsca. Dobrze więc wziąć je pod uwagę, przy ogradzaniu ogrodu, tak, aby znalazło się w zasięgu wybiegu. Takie miejsce można odgrodzić niskim płotkiem od pozostałej części wybiegu, ponieważ pies także potrzebuje odrobinę prywatności. Dobrym pomysłem będzie też inwestycja w nieco odporniejsze rośliny, które są wytrzymałe na takie sytuacje. Ponadto podłoże powinno być w tym miejscu z akceptowalnego przez czworonoga materiału. Również przy okazji łatwego w temacie higieny, to znaczy np, z kamieni, czy wkopanych w ziemię pieńków, które wystarczy przelać wodą, aby utrzymać porządek.

Drugą sprawą jest jedzenie. Musi ono znajdować się w miejscu zacienionym, dodatkowo powinno być podawane w tych samych miskach co dotychczas. Dobrze będzie także ograniczyć psu stres związany ze zmianą żywienia, w tym samym czasie, w którym będzie on miał początki na wybiegu. Psy bowiem odbierają każdą zmianę jako zachwianie bezpieczeństwa, dlatego lepiej rozłożyć je stopniowo. Oczywiście równie istotny jest dostęp do wody i nie chodzi mi o tą w basenie do kąpania. Pies musi mieć w misce wodę do picia, wymienianą zdecydowanie częściej w upalne dni. Jest to podstawa, której nie można zaniedbywać, w trosce o zdrowie, a niekiedy i życie pupila.

Podsumowując wybieg dla naszego psiaka, to rewelacyjne rozwiązanie, jeśli tylko mamy na niego miejsce. Będziemy mogli spokojnie zadbać o roślinność, bez zbędnego stresu, czy zwierze nie wykopie kolejnego nowo posadzonego drzewka. Z kolei pies na swoim terytorium będzie mógł robić co mu się żywnie podoba, bez obaw o zniszczenia.

Redakcja zapleczebudowlane.pl