Co to jest frezarka do pni i jak jej używać?

Frezarka do pni to bardzo popularna wśród ogrodników, leśników oraz osób, których hobby to ogród i jego pielęgnacja.

Czym właściwie jest ta maszyna i kto może jej używać?

Istnieje wiele rodzajów frezarek do pni, ale najpopularniejsze z nich to:
– małe, ręcznie sterowane, które są odpowiednie dla osób prywatnych, które pragną upiększyć swoją posesję,
– samobieżne maszyny na gąsienicach, które służą do oczyszczania wielkich powierzchni z pni drzew.

Obie maszyny posiadają taką samą funkcję i cel – ich zadaniem jest usunięcie pni drzew na terenie, który ma być w jakiś inny sposób zagospodarowany. Frezarki te są wyposażone w specjalnie do tego przeznaczoną tnącą tarczę, która rozdrabnia pnie na drobniutkie zrębki. Z kolei cały ruch tarczy jest możliwy dzięki siłownikom hydraulicznym (ich zadaniem jest umożliwienie podnoszenia i opuszczania piły).

Czy każdy może być użytkownikiem frezarki?

Posiadaczem małej, ręcznie sterowanej frezarki do pni może być każda, dorosła i w pełni świadoma osoba. Z kolei w przypadku samobieżnej maszyny na gąsienicach sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W takim przypadku operator maszyny musi spełnić kila wymogów.

1. Operator frezarki musi posiadać dokument prawo jazdy, ponieważ do sterowania maszyną niezbędna jest wiedza z zakresu zasad ruchu drogowego.

2. Osoba używająca frezarki, tak jak każdy kierowca samochodu, nie może spożywać alkoholu, środków odurzających ani leków, które mogą mieć wpływ na jakość kierowania maszyną. Innymi słowy, należy być w odpowiednim stanie fizycznym.

3. Operator maszyny powinien posiadać wiedzę na temat sposobu działania ciągników oraz frezarki, której używa – dzięki temu będzie mógł rozpoznać ewentualne zagrożenia oraz ich uniknąć, dzięki swojemu doświadczeniu. Bowiem – mimo, że maszyna jest bardzo dobrej jakości- niekiedy zdarzają się sytuacje podczas pracy, które wymagają szybkiego działania lub przynajmniej wiedzy jak wtedy postępować. Jeśli operator jest osobą niedoświadczoną i nie dostosowuje odpowiedniej prędkości do rodzaju wykonywanej pracy, może nastąpić odrzut, czyli bardzo szybki ruch materiału, który jest właśnie obrabiany lub fragmentu tego przedmiotu.

Frezarki do pni są maszynami, które znacznie ułatwiają pracę na terenie otwartym. Obecnie właściwie każda profesjonalna firma, która zajmuje się pielęgnacją ogrodów lub przygotowywaniem powierzchni pod zagospodarowanie, posiada taką maszynę. Często też mniejsze wersje frezarek zakupują prywatne osoby, które same chcą zadbać o wygląd swojej posesji.

Redakcja zapleczebudowlane.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *