Ziemia ogrodowa – jaką wybrać?

Ogród to prawdziwa wizytówka naszego domu. Jest tak dlatego, ponieważ to właśnie on jest na największym widoku dla każdego postronnego obserwatora, przechodnia czy też sąsiada.

Możemy urządzić nasz dom nawet w najlepszym i najbardziej wyszukanym, drogim stylu, ale co z tego skoro nikt poza naszymi przyjaciółmi i rodziną nigdy tego szyku i elegancji nie zobaczy? Dlatego właśnie odpowiedni wystrój ogrodu, a także dobrze dobrana i solida elewacja domu wraz z dachem, są tak bardzo ważne.

Oczywiście dobrze urządzony ogród to nie jest nic łatwego

Nie bez powodu w ostatnich latach tak wiele bogatszych rodzin zatrudnia ogrodników. Wbrew pozorom ogrodnictwo nie polega tylko na sadzeniu roślin, ich podlewaniu oraz na przycinaniu żywopłotu. Jest to zawód, który wymaga nie tylko sporej cierpliwości i siły fizycznej, ale także (a może nawet przede wszystkim) dużej wiedzy teoretycznej i jeszcze większej praktycznej.

W końcu skąd możemy wiedzieć jakie rośliny można posadzić w tym czy innym miejscu? Aby dany krzew, drzewo i kwiat dobrze rósł musi być posadzony przecież w odpowiedniej glebie, w odpowiednim miejscu oraz na odpowiedniej głębokości. Musi mieć też dostęp do światła słonecznego, ale również nie można z owym światłem przesadzić. Ponadto nie może się znajdować w miejscu do którego deszcz podczas ulew nie będzie miał dostępu. Również pora roku w której sadzi się dane rośliny ma ogromne znaczenie. Na dodatek samo zasadzenie rośliny to również dość skomplikowany proces, który wcale nie polega tylko na wykopaniu dołku w ziemi, wrzuceniu do niego nasion czy wyrośniętej rośliny i na zakopaniu dołku z powrotem ziemią.

Ziemia w ogrodzie

Bardzo dużą rolę w prawidłowym rozwoju roślin w naszym ogrodzie będzie odgrywała ziemia ogrodowa. Najlepszym typem ziemi do dobrej i szybkiej uprawy ziemi są oczywiście czarnoziemy o których każdy z nas pewnie słyszał nie jeden raz na lekcjach przyrody czy geografii. Niestety już teraz możemy być niemal pewni, że nasza działka nie jest postawiona na czarnoziemach. Jest to bowiem bardzo cenny typ gleby na którym po prostu bardzo rzadko sprzedaje się działki budowlane. Nie jest ona również dostępna w sprzedaży hurtowej z powodu bardzo wysokiej ceny.

Dobrym pomysłem na polepszenie jakości naszej ziemi jest dodanie do niej nawozów. Najlepiej sprawdza się tutaj oczywiście kompost, czyli resztki z naszego domu, a także obumarłe części roślin, które są przemieniane w postać organiczną. Podobne właściwości odżywcze do kompostu ma również obornik

Innym typem polecanego nawozu jest torf, który zawiera w sobie dużo próchnicy i dzięki temu bardzo dobrze wchłania wodę i zatrzymuje w sobie wilgoć potrzebną dla roślin.

Redakcja zapleczebudowlane.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *