Jak stworzyć zielnik?

Zielnik to nic innego, jak kolekcja przeróżnych, suszonych roślin. Jest to świetne hobby dla osób szukających wyciszenia, a czasami obowiązek uczniów w szkole czy na studiach. Niezależnie od tego, w jakim celu chcemy go stworzyć, warto dowiedzieć się, jak zrobić to dobrze.

Od czego zacząć?

Planując zielnik, musimy wybrać temat przewodni, którym będziemy podążać. Grup roślin jest wiele, musimy więc wybrać jedną, konkretną. Warto podzielić zielnik na kilka części, tak, aby wszystko ze sobą współgrało.
Zacznijmy więc od początku: gdzie szukać roślin? Musimy oczywiście wybrać się w teren, w zależności, od tego co zdecydowaliśmy się kolekcjonować. Zakładając, że interesują nas różne okazy, udajmy się na pobliską łąkę, do ogrodu, parku, czy lasu. Wszędzie tam znajdziemy mnóstwo pięknych kwiatów, ziół, czy kolorowych liści. Ważne jest dobre przygotowanie, koniecznie zaopatrzmy się w widełki lub małą łopatę, nożyk i sekator. Weźmy ze sobą również worki foliowe, w których przetransportujemy nasze zbiory.

Warto podkreślić, że pod żadnym pozorem nie powinniśmy zbierać roślin chronionych, egzemplarzy w parkach narodowych, rezerwatach przyrody i w miejscach prywatnych, w których nie mamy na to pozwolenia.

Sprawdź także: Rośliny łatwe w uprawie – co wybrać do domu i do ogrodu?

Jak wybierać rośliny?

Do suszenia wybierajmy reprezentatywne dla danego gatunku rośliny, czyli nie te największe i najładniejsze, ale typowe rozmiarowo dla większości przedstawicieli. Zwróć uwagę, aby nie uszkodzić przez szkodniki i choroby. Nie usuwajmy żadnych części rośliny, będzie ona wklejana w całości do zielnika. Zbierane przez nas okazy muszą być czyste, usuńmy więc resztki ziemi, czy pajęczyny i wszelkie owady , które się na nich znajdują. Z korzeniami wykopuj jedynie rośliny, które masz pewność, że przetrwają w danym miejscu, czyli jest ich wystarczająco dużo. Na zbiory wybierzmy się w dzień suchy i nie gorący, aby kwiaty były otwarte i nieprzemoczone.

zielnik

Jak przygotować kwiaty do suszenia?

Rośliny zabrane z naturalnego środowiska szybko więdną, dlatego w miarę możliwości jak najszybciej umieśćmy je w zielniku. Każdy, jeden egzemplarz, po oczyszczeniu powinien być rozprostowany i umieszczony w prasie botanicznej, w ten sposób aby było widocznych, jak najwięcej jego charakterystycznych cech. Z tego względu można na przykład odwrócić jednego liścia, aby była widoczna także jego druga strona. Przed przystąpieniem do wklejania naszych roślinek, należy je dobrze wysuszyć. Najlepiej do tego nadadzą się gazety lub bibuła. Im grubsza i bardziej mięsista roślina, tym częściej należy wymieniać papier na suchy. Najgrubsze części okazów, dobrze będzie przekroić na kilka części. Suszenie powinno odbywać się w ciepłym i mało wilgotnym miejscu.

Zobacz również: Suszenie grzybów w piekarniku na papierze i inne metody

Jak zrobić zielnik?

Po pierwsze wybierzmy format, standardowo zielniki są tworzone w formacie A3, A4 lub A5. Weź pod uwagę, jakich roślin masz najwięcej, jeśli są to duże okazy, zdecydujmy się na format A3, jeśli z kolei przeważają małe egzemplarze, spokojnie zmieścimy się w formacie A5. Użyjmy białego, grubego papieru, najlepszy w tym celu będzie bezkwasowy, typu brystol albo papier kredowy. Nie używajmy zeszytu, ponieważ szybko ulegnie zniszczeniu, nawet najlepiej wysuszone rośliny po czasie lubią puścić odrobinę soku. Nie umieszczaj roślin w folii, ponieważ mogą one zapleśnieć.

Na jednej karcie powinniśmy umieszczać rośliny z jednego gatunku, zebrane z jednego stanowiska. Jeśli okaz jest zbyt duży, można go zgiąć w kształt litery W,N,M,Z lub V, tak aby wyglądał jak najbardziej naturalnie. Przy wklejaniu roślina powinna być jak najlepiej wysuszona, tak, aby nie puściła soków i nie uszkodziła kart naszego zielnika. Powinna być także jak najcieńsza. W celu wklejania nie używajmy taśmy klejącej, lepiej będzie wykorzystać cienkie paski papieru, posmarowane klejem. Jeśli trafią się na tyle grube części, że ciężko będzie je dokleić, możemy je delikatnie przyszyć nicią, uważając przy tym, aby nie uszkodzić rośliny. Na koniec w rogu, na dole każdej strony, umieszczamy etykietę z informacją o danej roślinie.

Jakie informacje zamieścić na etykiecie?

Każdy okaz powinien być z osobna opisany. Po pierwsze i najważniejsze musi być nazwa rośliny. Po drugie musi znaleźć się informacja dotycząca miejsca zbioru. Warto zamieścić na niej nazwę łacińską gatunku i rodziny, miejscowość, w której została zebrana i siedlisko, a najlepiej umieścić współrzędne geograficzne, datę oraz imię i nazwisko zbieracza i oznaczającego.

Często powtarzane błędy przy tworzeniu – zielnik

Do błędów zaliczamy niekompletne okazy, przyklejanie roślin taśmą klejącą lub klejem na gorąco. Wykonywanie zielnika w zwykłym zeszycie o cienkich kartkach, które bardzo szybko się niszczą. Wkładanie kart zielnika do foliowych koszulek, które łatwo mogą zapleśnieć. Nieestetyczne wykonanie zielnika, nieschludne przyklejanie, brak etykiet i pozaginane, słabo wysuszone okazy.
Podsumowując tworzenie zielnika może być świetną zabawą, która może przerodzić się w hobby, ale trzeba wiedzieć, jak się do tego odpowiednio przygotować.

Redakcja zapleczebudowlane.pl