Jak oświetlić mały pokój dzienny?

Wybór lamp do salonu teoretycznie nie powinien być specjalnie trudny czy skomplikowany – musisz tylko udać się do sklepu z elementami oświetleniowymi i wybrać coś, co od razu wpadnie ci w oko. A jednak problem pojawia się w momencie, gdy postanawiasz rozjaśnić pokój o niewielkim metrażu. W takiej sytuacji musisz nieco bardziej uważać. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że stworzone przez ciebie oświetlenie w pokoju dziennym jeszcze bardziej pomniejszy przestrzeń i zaburzy jej proporcje.

Manewr światłem

Trzymaj się jednak kilku zasad i skorzystaj z porad mistrzów architektury, a sam nauczysz się rewelacyjnie manewrować światłem. Staniesz się bogiem iluzji. Tak naprawdę z każdego pomieszczenia, nawet tego najmniejszego, można stworzyć przytulne i atrakcyjne wnętrze, także wszystko jest w zasięgu twoich rąk i zaraz się o tym przekonasz. Najpierw zajmijmy się tymi rodzajami lamp, które pod żadnym pozorem nie powinny pojawić się w małym pokoju. A będą to te o większych rozmiarach. Duże lampy są co prawda efektowne i na pewno od razu zwrócisz na nie uwagę w sklepie, ale niestety zawsze przytłaczają one wnętrza i sprawiają, że te wyglądają na jeszcze mniejsze. Złym wyborem będą również lampy o zabudowanych kloszach. Padające z nich światło kierowane jest bowiem w dół, przez co na suficie pojawia się ciemna plama, która też optycznie pomniejsza przestrzeń.

Małe lampy w pomieszczeniu

Wiesz już na co nie powinieneś się decydować, pora zatem przejść do tej przyjemniejszej części tematu. Jeżeli chcesz, by oświetlenie w pokoju dziennym wpłynęło korzystnie na wielkość pomieszczenia, to zamiast decydować się na jeden wyrazisty klosz, lepiej zastąp go kilkoma bądź nawet kilkunastoma małymi lampkami. Spróbuj maksymalnie rozjaśnić otaczającą się przestrzeń i w ten sposób optycznie ją powiększ. Zadbaj o każdy, nawet najmniejszy kącik salonu, rozstawiając punkty oświetleniowe po całym pomieszczeniu. Oczywiście nawet tutaj powinieneś jednak wszystko sobie zaplanować i wcześniej ustalić, gdzie umieścisz poszczególne lampki. Nie mogą one zawisnąć w przypadkowych miejscach. Zharmonizuj całe oświetlenie pokoju, by w salonie zapanował idealny ład i porządek. Czyste wnętrza zawsze wyglądają na większe, nawet jeśli tak naprawdę wcale takie nie są.

Dobrze dobrane oświetlenie potrafi przemienić ciasną klitkę w przestronny i przytulny pokój do wypoczynku. Doceń zatem działanie standardowych lamp i tak je ze sobą zestaw, aby dzięki nim uzyskać (przynajmniej wizualnie) większy metraż salonu. Sam już przecież wiesz, jak to dokładnie zrobić.

Redakcja zapleczebudowlane.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *