Drzwi zewnętrzne, czyli wizytówka Twojego domu

Etapów planowania, budowania, wykończania i wyposażania domu jest mnóstwo. Każdy szczegół wydaje nam się ważny, chcemy mieć wszystko najładniejsze, najbardziej przydatne, nowoczesne, łatwe w użytkowaniu oraz atrakcyjne cenowo.

Kryteria wyboru

Niekiedy trzeba w pewnym momencie odpuścić, bo któryś z tych czynników może wykluczyć się z innym. Nieraz ważniejsze od designu będzie działanie danego elementu bądź przedmiotu, jego funkcjonalność czy bezpieczne użytkowanie. Takim elementem są na przykład drzwi wejściowe i okna. Przy ich wyborze powinniśmy się kierować poniższymi kryteriami:
– ochrona przed włamaniem – każdy z nas chce się czuć bezpiecznie, szczególnie we własnym domu. Dlatego powinniśmy sprawdzić, czy drzwi i okna są wyposażone w odpowiedni standard. Przede wszystkim drzwi zewnętrzne powinny nam zapewnić odpowiednio wysokie bezpieczeństwo. Warto zapoznać się z klasyfikacją drzwi antywłamaniowych dostępnych na rynku.
– materiał, z jakiego są wykonane, a co za tym idzie, odporność na uszkodzenia. Każdy z nas na pewno nie raz kopnął w drzwi, nie trafił kluczem do dziurki, obił je wnosząc do domu długi przedmiot. Ważne, by drzwi zewnętrzne charakteryzowały się wysokiej jakości okleiną, płytą sklejkową i były wykonane z drewna najlepiej dębowego, teakowego lub mahoniowego. Okleina powinna być wytrzymała, odporna na wodę, działanie promieni słonecznych. Wypełnienie drzwi zewnętrznych musi zabezpieczać przed niepotrzebną utratą ciepła z domu, a w lecie chronić przez napływem upału z zewnątrz, ochrona przed wiatrem. To samo dotyczy okien, które powinny być wodoszczelne, odporne na zniszczenie przez ciągle zamykanie i otwieranie.
– sprawność działania dotyczy zarówno okien, jak i drzwi. Czy łatwo się otwierają i zamykają, czy nie trzeba użyć niepotrzebnie dużo siły do ich używania.
– wygląd. Tu na pewno ważniejszy jest design drzwi zewnętrznych, ponieważ to na nie każdy z naszych gości będzie spoglądał czekając aż mu otworzymy. Drzwi zewnętrzne mogą być całkiem gładkie lub z jakimiś elementami dekoracyjnymi, np. szkleniem, które może być bezbarwne lub kolorowe, z refleksem albo z ornamentem.

Dodatkowe elementy

Gdy już mamy wybrane drzwi to pozostaje dobrać do nich odpowiedni zamek, klamkę i ewentualne ozdoby, którymi możemy przyozdabiać wejście do naszego domu w zależności od okazji czy pory roku. W oknach zawiesić piękne firanki i zasłony i cieszyć się tym, jak z zewnątrz wygląda nasz wymarzony dom. Oby nigdy żaden złodziej nie próbował dostać się do naszego domu, a my żebyśmy się w nim czuli komfortowo i bezpiecznie.

Redakcja zapleczebudowlane.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *