Drugie życie starych mebli

Z pewnością większość z nas ma gdzieś w domu, na strychu, w piwnicy bądź w garażu jakieś stare meble, które pamiętają jeszcze lepsze czasy. Nie wyrzucamy ich, bo być może mają dla nas jakąś wartość sentymentalną lub po prostu są jeszcze na tyle ciekawe, że byłoby żal się ich tak po prostu pozbyć. Z drugiej jednak strony profesjonalna renowacja starych mebli jest na tyle kosztowna, że mogłaby właściwie przewyższyć wartość przedmiotu, który darzymy sentymentem. Nie jest to jednak do końca prawda. Możemy nadać nowe, długie życie starych mebli. Wystarczy, że zastosujesz się do naszego poradnika.

Odświeżenie mebla – renowacja starych mebli

Gdy meble nie są już atrakcyjne, to warto pomyśleć o zmianie. Jeżeli szkoda nam wyrzucać posiadanych przedmiotów, mamy na to kilka sposobów. Przede wszystkim możemy samodzielnie odświeżyć mebel, co w dzisiejszych czasach nie jest jakoś specjalnie skomplikowaną bądź kosztowną sprawą. Oczywiście jeśli dysponujemy przedmiotami zabytkowymi lub renowacja wymagałaby jakichś bardziej skomplikowanych prac (na przykład dorobienie rzeźbionego elementu) to jednak warto zwrócić się w takich przypadkach do wyspecjalizowanej firmy. Szkoda byłoby po prostu przypadkowo zniszczyć jakieś dzieło sztuki czy zabytek. Jednakże należy zaznaczyć, że takie działanie jest drogie. Dlatego też przed rozpoczęciem należy zwrócić uwagę na koszta.

W innych przypadkach renowacja będzie najprawdopodobniej polegała wyłącznie na naprawie uszkodzonych elementów i pomalowaniu na nowo wymagających tego powierzchni.

Podobne prace należy zacząć od wstępnych oględzin mających na celu wykrycie wszelkich mechanicznych uszkodzeń np. zawiasów, większych obić czy ubytków. Elementy takie jak zawiasy czy zamki można wymienić na nowe (pod warunkiem, że nie mają wartości historycznej lub artystycznej), natomiast wszelkie głębsze uszkodzenia można wypełnić dostępnymi w sklepach masami plastycznymi, które nałożeniu i utwardzeniu będą świetnie spełniały swoją rolę. Muszą tylko nadawać się do malowania.

renowacja starych mebli

Odmalowanie mebla

Kolejnym krokiem będzie zapewne konieczność odmalowania mebla. Zanim przystąpimy do tej czynności trzeba będzie najpierw dokładnie oczyścić powierzchnię nie tylko z zabrudzeń i tłustych plam, ale bardzo często również i ze starych warstw farby. Jeśli poprzednia powłoka trzyma się bardzo dobrze, nie łuszczy się i nie odpada to wystarczające może okazać się po prostu zmatowienie jej papierem ściernym. Robi się to w celu polepszenia przyczepności pod nową farbę.

Co do samej farby, to ich wybór na rynku jest obecnie tak duży, że nie powinniśmy mieć żadnych problemów z doborem odpowiedniego koloru i rodzaju. Można nawet zaszaleć i zamiast standardowego, nudnego koloru odmalować nasz mebel na jakiś zupełnie zaskakujący i całkowicie nieszablonowy.

Najważniejsze, tylko aby malować zgodnie z zaleceniami producenta danej farby i nie zapominać o środkach ochronnych w postaci rękawic, maseczek czy okularów ochronnych.

Sprawdź także: Płyty ażurowe, kostka brukowa, a wylewka z betonu

Woskowanie mebli

Jakie są jeszcze sposoby na długie życie mebli? Możemy skorzystać z jednej najstarszej metody – woskowania. Woskowanie może zastosowane wyłącznie do mebli wykonanych z materiałów surowych. Dzięki woskowaniu możemy skutecznie zabezpieczyć nasze drewniane mebli przed wilgocią. Również za pomocą wosku możemy zmienić kolor mebli. Możesz kupić nie tylko bezbarwny wosk, ale również i kolorowy.

Lakierowanie mebli

Długie życie mebli może nam również zapewnić ich lakierowanie. Większość specjalistów polecają taką metodę, gdyż jest to szybkie i łatwe rozwiązanie. Należy zwrócić uwagę, że przed lakierowaniem należy położyć specjalny środek podkładowy. Dzięki temu po lakierowaniu powierzchnia będzie bardziej odporna na wilgoć i ścieranie. Zawsze trzeba o tym pamiętać, w szczególności gdy zabezpieczamy meble kuchenne. 

Oklejanie mebli – czy warto?

Wykorzystanie okleiny do ukrycia zniszczonych elementów drewnianych jest dość nowoczesną metodą na długie życie mebli. Żeby okleić nasze meble należy najpierw rzetelnie umyć powierzchnię wodą ze środkiem myjącym. Dalej musimy dokładnie dociąć okleinę do mebli. Dlatego też musimy zdjąć wszystkie elementy wystające, jeżeli jest to możliwe. Skoro już nasza okleina jest gotowa to pozostaje nam tylko dokładnie ją przykleić i usunąć wszystkie pęcherzyki powietrza. Podsumowując, oklejanie mebli pomoże nam tylko ukryć uszkodzone elementy i odnowić widok mebli. Natomiast zabezpieczenie nie jest skuteczne. Co więcej – materiał z którego wykonana okleina może szybko się rozrywać na mebli i tracić swój kolor.

Zobacz także: Płyty OSB – rodzaje i zastosowanie

Jak dobrać odpowiednią farbę – renowacja starych mebli

Ważnym aspektem, który ma wpływ na długie życie mebli jest odpowiedni dobór farby, którą będziemy odnawiać nasze mebli. Najczęściej wykorzystywane farby są akrylowe i kredowe. Wybierając farbę akrylową zapewniasz swoim meblom dłuższy wygląd. Czasami wybór ten może uchronić naszą rzecz od działań atmosferycznych – daje nam to możliwość używania jej do odnowienia mebli ogrodowych. Farba kredowa nadaje się do uzyskania efektu starej rzeczy. Za jej pomocą możemy celowo zrobić przetarcia lub pęknięcia. Jedynym minusem farby kredowej jest to, że jest znacznie mniej trwalsza niż farba akrylowa. 

Redakcja zapleczebudowlane.pl