Drugie życie starych mebli

Z pewnością większość z nas ma gdzieś w domu, na strychu, w piwnicy bądź w garażu jakieś stare meble, które pamiętają jeszcze lepsze czasy. Nie wyrzucamy ich, bo być może mają dla nas jakąś wartość sentymentalną lub po prostu są jeszcze na tyle ciekawe, że byłoby żal się ich tak po prostu pozbyć.
Z drugiej jednak strony profesjonalna renowacja starych mebli jest na tyle kosztowna, że mogłaby właściwie przewyższyć wartość przedmiotu, który darzymy sentymentem.

Odświeżenie mebla

W takich sytuacjach nie pozostaje nam nic innego niż samodzielnie odświeżyć mebel, co w dzisiejszych czasach nie jest jakoś specjalnie skomplikowaną bądź kosztowną sprawą. Oczywiście jeśli dysponujemy przedmiotami zabytkowymi lub renowacja wymagałaby jakichś bardziej skomplikowanych prac (na przykład dorobienie rzeźbionego elementu) to jednak warto zwrócić się w takich przypadkach do wyspecjalizowanej firmy. Szkoda byłoby po prostu przypadkowo zniszczyć jakieś dzieło sztuki czy zabytek.
W innych przypadkach renowacja będzie najprawdopodobniej polegała wyłącznie na naprawie uszkodzonych elementów i pomalowaniu na nowo wymagających tego powierzchni.
Podobne prace należy zacząć od wstępnych oględzin mających na celu wykrycie wszelkich mechanicznych uszkodzeń np. zawiasów, większych obić czy ubytków. Elementy takie jak zawiasy czy zamki można wymienić na nowe (pod warunkiem, że nie mają wartości historycznej lub artystycznej), natomiast wszelkie głębsze uszkodzenia można wypełnić dostępnymi w sklepach masami plastycznymi, które nałożeniu i utwardzeniu będą świetnie spełniały swoją rolę. Muszą tylko nadawać się do malowania.

Odmalowanie mebla

Kolejnym krokiem będzie zapewne konieczność odmalowania mebla. Zanim przystąpimy do tej czynności trzeba będzie najpierw dokładnie oczyścić powierzchnię nie tylko z zabrudzeń i tłustych plam, ale bardzo często również i ze starych warstw farby. Jeśli poprzednia powłoka trzyma się bardzo dobrze, nie łuszczy się i nie odpada to wystarczające może okazać się po prostu zmatowienie jej papierem ściernym. Robi się to w celu polepszenia przyczepności pod nową farbę.
Co do samej farby, to ich wybór na rynku jest obecnie tak duży, że nie powinniśmy mieć żadnych problemów z doborem odpowiedniego koloru i rodzaju. Można nawet poszaleć i zamiast standardowego, nudnego koloru odmalować nasz mebel na jakiś zupełnie zaskakujący i całkowicie nieszablonowy.
Najważniejsze, tylko aby malować zgodnie z zaleceniami producenta danej farby i nie zapominać o środkach ochronnych w postaci rękawic, maseczek czy okularów ochronnych.

Redakcja zapleczebudowlane.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.