Dom w stylu góralskim, nowoczesnym czy tradycyjnym – na co warto się zdecydować?

Każdy inwestor planujący budowę swojego nowego domu musi zdawać sobie sprawę z tego, jak wielkie jest to przedsięwzięcie. Wymaga nie tylko ogromnych nakładów finansowych, lecz również odpowiedniego doboru materiałów budowlanych czy też nawet sposobu przeprowadzania prac. Mowa w końcu o budynku, który będzie służył prawdopodobnie do końca życia. Każdy z tego powodu chce, aby był on możliwie jak najlepszy pod każdym względem. Zastanawiając się nad powyższymi zagadnieniami, nie można jednak zapominać również o tym, w jakim stylu ma być dany dom wybudowany. Z jakiego powodu jest to tak ważne, a także jakie są obecnie najpopularniejsze style? Sprawdź, czy dom w stylu góralskim jest dla Ciebie!

Dlaczego styl domu jest tak istotny? Dom w stylu góralskim

Zanim jednak przejdzie się do tego, jaki styl domu najlepiej wybrać i który jest szczególnie mocno polecany, w pierwszej kolejności dowiedzieć się należy, jakie to ma w ogóle znaczenie. Czy podczas tak skomplikowanej inwestycji, jak budowa domu warto zwracać uwagę na to, w jakim będzie on wykonany stylu? Czy nie lepiej tę energię spożytkować na wybieranie dostawców elementów budowlanych?
Jak się okazuje, styl wykończenia i budowy domu ma kolosalne znaczenie przede wszystkim dla jego estetyki, lecz również walorów użytkowych. Każdy chce mieszkać w ładnym i gustownym miejscu, a także pragnie, aby było ono praktyczne. Jeśli wybierze się np. styl nowoczesny, który charakteryzuje się dość minimalistyczny, a chce się np. uzyskać przytulny charakter pomieszczeń, może się to okazać trudne do zrealizowania.
Wybierając konkretny styl, pamiętać trzeba o okolicznej zabudowie. Jeśli sąsiedzi mają domy klasyczne, a na naszej posesji powstanie budynek nowoczesny lub też np. wybudowany w stylu góralskim, może się on naprawdę słabo prezentować. W efekcie tego zaburzać będzie krajobraz i może być źródłem pretensjami ze strony mieszkańców i właścicieli okolicznych nieruchomości.

Sprawdź także: Modne i praktyczne gadżety na taras

Charakterystyka stylu tradycyjnego

Jak więc widać styl wykonania domu ma kolosalne znaczenie i odbija się na wielu aspektach związanych z jego użytkowaniem. Warto się więc teraz zastanowić nad tym, czym się poszczególne style charakteryzują. Nie da się ukryć, że tym zdecydowanie najczęściej wybieranym jest styl tradycyjny.
Najważniejszą cechą domu wykonanego w stylu klasycznym jest dach, który jest dwu- lub czterospadowy. Jest on elementem nie tylko o czysto praktycznym przeznaczeniu, lecz stanowi także bardzo ważną część estetyczną.
Elewacja takiego budynku to połączenie prostych, lecz jednocześnie bardzo eleganckich kolorów, czyli np. beżu i bieli. Niezwykle często w przypadku takiego stylu stosujemy uwypuklające bryły, ornamenty czy też wgłębienia dodające unikatowości elewacji.
Jak prezentują się okna w przypadku takiego tradycyjnego stylu? W tym wypadku stosuje się modele półokrągłe lub nawet okrągłe. Niezwykle ważnym elementem budynku w stylu klasycznym są balustrady, które koniecznie muszą być wykonane z żeliwa z dodatkowymi kutymi elementami wykończeniowymi.

dom w stylu góralskim

Czy warto wybrać styl nowoczesny?

Kolejnym bardzo często występującym stylem wykorzystywanym podczas budowy domu jest styl nowoczesny. W tym wypadku nadrzędną sprawą jest poświęcenie dużej uwagi przestronności oraz wykorzystaniu dostępnego światła naturalnego. Założenia te wpływają na wiele elementów konstrukcyjnych i aranżacyjnych budynku. Jak to wygląda wszystko w szczegółach i co zawieramy w planach takiego domu?
Dom w stylu nowoczesnym to najczęściej klasyczna bryła, a także płaski dach. Tego typu projekty stawiają na duże przeszklenia, aby dostarczać do wnętrza możliwie jak najwięcej naturalnego światła. Co więcej, utrzymane są one w minimalistycznej formie z pozbawieniem dodatkowych elementów wykończeniowych. Bardzo ważne jest to, aby dom wybudowany był możliwie z jak największej ilości naturalnych materiałów. Powinny to być takie tworzywa jak szkło, drewno czy też metal.
Jeśli chodzi o wnętrze domu budowanego w takim stylu, to stawiać należy na otwarte przestrzenie o nieskomplikowanym układzie. Standardem w tym wypadku jest otwarta kuchnia połączona z salonem. W przypadku odważniejszych aranżacji spotkać się można nawet z połączoną sypialnią z łazienką.
Kluczem w przypadku stawiania na taki styl jest zachowanie lekkości oraz obszerności pomieszczenia. Wiedzieć jednak trzeba o tym, że może na tym nieco ucierpieć poczucie przytulności, które jest podstawą w przypadku stylu tradycyjnego.

Zobacz także: Modne i nietuzinkowe złote dodatki do salonu

Dom w stylu góralskim — co warto wiedzieć?

Na sam koniec pozostaje najbardziej charakterystyczny styl budowy domu, czyli dom w stylu góralskim. W tym wypadku najważniejszą różnicą jest rzecz jasna metoda budowania, a także wykorzystywane materiały. Zamiast cegieł, pustaków i betonu stawia się na drewniane bale. Dodatkowo bardzo ważne są murowane podmurówki, które dodają charakteru całemu budynkowi i stanowią jego unikalną ozdobę.
Kiedy warto się na taki styl zdecydować? Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że takie domy stawiane są znacznie szybciej niż te murowane. Co więcej, otrzymuje się solidną i trwałą konstrukcję, która dodatkowo charakteryzować się będzie wysoką energooszczędnością.

Redakcja zapleczebudowlane.pl