Czy warto zdecydować się na mieszkanie bezczynszowe?

Niejedna osoba nie ma pojęcia, czym są mieszkania bezczynszowe. Nie bez powodu omawiane nieruchomości cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Zapewniają one wiele zalet – głównym plusem jest możliwość zminimalizowania kosztów. Jeśli chcesz uniknąć nadprogramowych opłat, to jest to rozwiązanie właśnie dla Ciebie. Poniżej przedstawiono zbiór przydatnych informacji na ten temat.

Co oznacza mieszkanie bezczynszowe?

Czynsz jest dla wielu osób opłatą, której nie można uniknąć. Pieniądze pobierane są przez zarządce budynku w celu utrzymania części wspólnej nieruchomości, a także najbliższego otoczenia. Zwykle pokrywają one także koszty ogrzewania, jednak nie jest to warunek konieczny. Zapłata czynszu zwalnia właściciela mieszkania z realizacji wielu obowiązków, co przekłada się na wygodę.

W dzisiejszych czasach coraz częściej można spotkać się z mieszkaniami bezczynszowymi. Są to nieruchomości, które nie generują dodatkowych opłat. Podstawą jest ograniczenie powierzchni części wspólnych. Właśnie dlatego takie lokale mieszkalne są dostępne najczęściej w relatywnie niewielkich budynkach (np. apartamentach z czterema mieszkaniami).

Mieszkanie bezczynszowe nie wymaga uiszczania stałych opłat na utrzymanie części wspólnej oraz najbliższej okolicy. Nie trzeba ponosić również kosztów administracyjnych. Wszyscy lokatorzy są zobowiązani do otrzymania budynku w dobrym stanie. Dotyczy to m.in. ogólnodostępnej klatki schodowej lub trawników wokół budynku. Prace porządkowe mogą być realizowane przez zleconą osobę. Oczywiście wiąże się to z pewnym obciążeniem finansowym, jednak zwykle nie jest ono zbyt dotkliwe.

Jakie zalety posiadają mieszkania bezczynszowe?

Coraz więcej osób decyduje się zainwestować w mieszkanie bezczynszowe. Jest to rozwiązanie korzystne pod względem ekonomicznym. Wiadomym jest, że comiesięczny czynsz pobierany przez zarządce nieruchomości zwykle nie należy do niskich. Faktem jest, że nie wszystkie pieniądze wpłacane przez lokatorów pokrywają ich rzeczywiste potrzeby. Koszty administracyjne są wysokie – pokrywają je mieszkańcy budynku.

Decydując się na mieszkanie bezczynszowe można uniknąć stałych, a jednocześnie zawyżonych opłat. Oczywiście nie oznacza to braku konieczności inwestowania w nieruchomość. Wiadomym jest, że utrzymanie jej w dobrym stanie wymaga pewnych nakładów pieniężnych. Dotyczy to zarówno tych, którzy mieszkają we własnym domu, bloku czy też apartamencie. W zdecydowanej większości przypadków mieszkańcy tworzą wspólnotę, dzięki czemu wszystkie istotne decyzje podejmowane są po uzyskaniu aprobaty większości lokatorów.

Wynajęcie osoby do sprzątania lub innego fachowca nie kosztuje majątku. Opinie osób zamieszkujących lokale bezczynszowe potwierdzają, że ponoszone koszty są o wiele niższe, niż opłaty czynszowe. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wymagane jest pewne zaangażowanie. Oczywiście niejedna osoba nie angażuje się w życie wspólnoty – w takiej sytuacji wystarczy jedynie płacić ustalone składki (np. na skoszenie trawnika). Jest to świetna opcja dla tych, którzy po pierwsze chcą płacić mniej, a pod drugie nie mogą poświęcić zbyt dużej ilości czasu.

Warto wspomnieć, że mieszkania bezczynszowe są najczęściej zlokalizowane w relatywnie małych budynkach, co oznacza mniejszą liczbę lokatorów. Znacząco ułatwia to komunikację między mieszkańcami, a podejmowanie zgodnych decyzji staje się mniejszym wyzwaniem.

Krótkie podsumowanie

mieszkaniach bezczynszowych każdy lokator ponosi pełną odpowiedzialność za swoje lokum, a także część wspólną. W przypadku awarii rury konieczne jest samodzielne rozwiązanie problemu. Nie ma konieczności oczekiwania kilku dni, aż zarządca nieruchomości zleci naprawę wybranej ekipie. Ponadto, nie trzeba obawiać się, że zlecenie zostanie wykonane nieprofesjonalnie. Prawdą jest, że wiele spółdzielni mieszkaniowych oszczędza na jakości, co negatywnie pływa na komfort życia mieszkańców.

Brak czynszu nie oznacza braku żadnych dodatkowych opłat. Są one jednak o wiele niższe, a mieszkańcy mają stuprocentową kontrolę nad przebiegiem zleceń. Dodatkowym atutem jest fakt, że nie trzeba zastanawiać się, gdzie podziała się gotówka.

Redakcja zapleczebudowlane.pl